Az ember felfedezte és megalkotta a jogot. Felfedezte a jog által nyújtott stabilitás szerepét és erejét. Az élet „eljogiasodásának” korszakát éljük. Jogszabály mondja meg, mit kell tanulni az egyetemeken, jogszabály születik az alkalmazható ételfestékekről és növényvédő szerekről, jogszabály írja elő az autóvezetés, a gyalogos közlekedés szabályait.
Sokszor úgy érezzük – a jog megköti a kezünket. Nem vigasz, de megköti az állam kezét is, hisz a jogszabállyal az állam önmagát is korlátozza. A jog tehát korlát – a szabadság korlátja – a magunk és mások szabadságának védelmében. A jog – ha helyes elveken és értékeken alapul – olyan korlát, amely szabadságot teremt.
Könyvünk a jog világába enged bepillantást. Nem jogászoknak, hanem a jogi tudást felhasználni szándékozó tanulóknak, szülőknek és minden más érdeklődőnek készült.
Bevezeti az olvasókat a jogi normák keletkezését meghatározó, a jogrendszert Magyarországon is átalakító demokratizálódási folyamatokba, szól az államszervezet működéséről, az emberi jogok rendszeréről, a polgári jog és a családi jog világáról, az állam büntető hatalmáról és az államközi kapcsolatok legfontosabb szabályairól.