Az összeesküvés-elméletek egyfajta városi legendák, a modern folklór részei, olyan teóriák, melyek a hivatalos történelemírástól és a nyilvánosság elé tárt ismeretektől eltérő módon magyaráznak történelmi, társadalmi, kulturális, gazdasági vagy katonai eseményeket. Esetenként meglepő körültekintéssel felépített, másszor vad spekulációkon alapuló elméletek csupán, melyek néha több, másszor kevesebb valóságalappal bírnak.
Egyes összeesküvés-elméletek ellentmondásokkal és logikai buktatókkal telítettek, elfogadásuk sokkalta inkább hit és hinni akarás, mint józan belátás kérdése.
Mások meghökkentő ésszerűségük által tűnnek ki a tömegből - egy dolog azonban mindig közös bennük, mégpedig az, hogy sem nem cáfolhatók, sem nem bizonyíthatók.
Érdemes hát alámerülni ebbe a különös világba, ahol sosem járt ember a Hold felszínén, ahol hasonmással pótolják a tragikus hirtelenséggel elhunyt sztárzenészt, ahol a kormányok mániákus körültekintéssel rejtegetik egyes katonai események történetét, ahol kutatólaboratóriumokban tenyésztik ki az emberiséget fenyegető gyilkos vírusokat, vagy hidegvérrel teszik el láb alól az államhatalmat, s annak érdekeit fenyegető politikusokat és civil vezetőket. Egyes elméletek kifejezetten szórakoztatóak, mások rémisztőek, vannak, melyek az emberi szellem alkotóképességét, mások pedig az egyének és közösségek mérhetetlen ostobaságra való hajlamát példázzák - azt pedig már Olvasó dolga eldönteni, miként is kíván viszonyulni a modern kor mítoszaihoz