EGY EMBER, KÉT HADSEREG, TÉT: AZ ÓKORI VILÁG SORSA
Steven Pressfield írói tehetségét már megismerhettük a thermopülai csatáról szóló sikerkönyvében, mely A tűz kapui címmel jelent meg kiadónk gondozásában. A háború hullámai című műve ezt a bestsellert is fölülmúlja, hiszen nagyobb horderejű, históriai pontosságra törekvő, ugyanakkor szívszorítóan emberi történetté gyúrja a görög történelem eposzi küzdelmeit.
Ha a történelem a rendkívüli személyek életrajza, akkor Alkibiadész élete (i. e. 451-404) a nyugati civilizációk krónikájának egyik kihagyhatatlan fejezete. Periklész rokonaként, Szókratész pártfogoltjaként Alkibiadész korának elismerten a legragyogóbb, legkarizmatikusabb személyisége volt. Plutarkhosz, Platón és Thuküdidész írásai által halhatatlanná vált. Mint ahogy Akhilleusz büszkesége befolyásolta a trójai háború menetét, ugyanúgy meghatározta Alkibiadész akarata és nagyravágyása a peloponnészoszi háború sorsát – azét a huszonhét éven át tartó polgárháborúét, mely az athéni birodalom, valamint Spárta és a peloponnészoszi szövetség között játszódott le.
Alkibiadész mint a szárazföldi hadak és a hajóhad parancsnoka soha nem szenvedett vereséget. Athén és kedvelt fiának sorsa elválaszthatatlanul összefonódott. A város és az ember egymás tükörképei voltak mind vakmerőségben, mind nagyravágyásban, mind pedig sebezhetőségben. Együtt győzelemről győzelemre szárnyaltak. Ha elváltak útjaik, a férfi az ellenségeit segítette dicsőségre.
A kortársaira gyakorolt hatásáról Arisztophanész azt írja, hogy Athén „szereti és gyűlöli, és nem tud meglenni nélküle". Hírnevük és bukásuk egymástól elszakíthatatlan volt.
A háború hullámai lélegzetelállító vallomás Alkibiadész hajóhadának egyik halálra ítélt kapitánya szájából. Kiváló történelmi regény; több szemszögből, hús-vér emberek nézőpontjából láttatja a görög történelem súlyponti konfliktusait.